Borrowed Time detailed programme

This page is still in development; not all information is included or is live.

Detailed Programme
Before main symposium
Date/TimeEvent
Friday October 30 2021: 13.00In conversation with Pascale Petit (with Mat Osmond)
Workshops (Monday & Tuesday)

About the workshop programme

We have designed the workshop programme in strands. The workshops in each strand are related in terms of theme but are not designed to be linked or a progression. You are welcome to book a whole strand and for now we are opening booking only to those participants who wish to partake in a whole strand. In September we will open individual places that remain in individual workshops.

Before booking a strand make sure you are willing to commit to attending each workshop. This inevitably means missimg some of the parallel sessions. If you only want to attend one or two workshops within a strand please wait until the individual workshop bookings become available.

Each workshop is limited to 10 participants unless otherwise noted. Booking will close once the workshop is full.

 

Strand A
(Ritual)
BOOK STRAND NOW
Strand B
(Embodied Practices)
BOOK STRAND NOW
Strand C
(Dying Well)
BOOK STRAND NOW
Strand D
(Ecological Loss)
BOOK STRAND NOW
Strand E
(Cultural Practices)
BOOK STRAND NOW
Monday 09.30-11.00
Sophie Miller & Rosy Pendlebury & Alice Lynch (The Red Rebel Brigade):
Honouring The Grief of the Earth
Monday 09.30-11.00
Anna-Katerina Laboissière:
Instructions for Fallowness
Monday 09.30-11.00
Judith Hemming:
Constellations to align with Death
Monday 09.30-11.00
Nick Totton:
Embodying our response to environmental catastrophe
Monday 11.45-13.15
live logo
Teresa Armijos Burneo, Jeremy Phillips, Ella Britton and Liam O’Connor:
Transformations with Nature: living beyond a volcanic disaster (a walk)
Monday 11.45-13.15
online logo
Bethan Michael-Fox:
Writing, death and the self (writing workshop)
Monday 11.45-13.15
Fiona Hallinan:
Making Soap - an introduction to Ultimology
Monday 11.45-13.15
Joanna Lilley:
Hearing Voices: words of extinction (writing workshop)
Monday 15.15-18.15
Deborah Kelly & Clare Whistler:
Asciepian Dreaming for a Dying Earth
Monday 15.15-18.15
Carrie Foulkes & Andalyn Young:
The Entanglement
Monday 15.15-18.15
Francis Gene-Rowe & Erica Massarano:
Passing Latitudes
Monday 15.15-18.15
Hee-Sook Lee-Niinioja:
Let’s Create Our Imaginative Death Bed with Our Colour Emotions
Tuesday 09.15-10.45
Not programmed
Tuesday 09.15-10.45
Emma Lindsay & Julia Pond:
A New Survivalism
Tuesday 09.15-10.45
Rebekah Bloyd:
5 o’clock sharp
Tuesday 09.15-10.45
Susan-Elaine Jones:
Meet the ancestors - looking at human skulls
Tuesday 11.30-13.00
Laura Cull Ó Maoilearca, et al :
Creative grief practices
Tuesday 11.30-13.00
James Aldridge:
Paying Witness - art and ash dieback
Tuesday 11.30-13.00
Alexander Dam:
Memento Mori, a movement workshop for remembering death
Tuesday 11.30-13.00
Shawna Hett:
Keening on the Edge of Time
Opening Day (Sunday, Oct 31)

Time All in Studio 1 (except as noted)
15.00 – 16.00

31oct14:3016:00Registration14:30 - 16:00 Borrowed Time HQEvent type:Other

16.00 – 16.20

31oct15:5016:15Welcome15:50 - 16:15 Studio 1Event type:Other

16.20 – 17.40

31oct16:2017:40FeaturedKeynote: Bayo AkomolafeA keynote talk from Bayo Akomolafe16:20 - 17:40 Studio 1Event type:Keynote,Presentation

18.00 – 19.30

31oct18:0019:30Supper18:00 - 19:30 White HartEvent type:Other

19.30 – 20.00

31oct19:3020:00Beatrice Allegranti Dance Theatre: I've lost you only to discover that I have done missing19:30 - 20:00 Dartington HallEvent type:Film / Exhibition,Presentation

20.00 – 20.45

31oct19:3021:00FeaturedKeynote: Paul Michael Henrya Butoh-inspired dance performance19:30 - 21:00 Studio 1Event type:Keynote,Presentation

until late

31oct20:3023:00White Hart Bar open20:30 - 23:00 Dartington HallEvent type:Other

Breakfast

01nov07:3009:00Breakfast07:30 - 09:00 White HartEvent type:Other

Day 2 morning session (Monday, Nov 1)
07.30 - 09.00Breakfast (White Hart) for resident delegates only)
09.00 - 09.20

31oct14:3016:00Registration14:30 - 16:00 Borrowed Time HQEvent type:Other

09.00 - 09.10Welcome to Day 2 (Studio 1)
Studio 1
Healthcare
Studio 3
End-of-life
Studio 6
Rites and Rituals
09.30 - 10.00Albert Banerjee:
Health for Mortals
Ieva Stončikaitė :
The end-of-life colours and the meaning of life
Yuli Somme:
oil - shroud - soil, reconnecting the life cycle
10.00 - 10.30Gwen Stevenson: The Heart of Living & DyingKali Carrigan: The Land of Eternal WaitingEllie Harrison:
Grief Series
10.30 - 11.00Margaret Doherty:
Deathbed Etiquette
Not yet programmedKirsten Lavers:
Admitting the Possibilities of Error - Drawing In Memoriam
10.00 - 11.45

01nov11:0011:45Break11:00 - 11:45 Dartington Space cafeEvent type:Other

Studio 1
Spirituality & Religion
Studio 3
Photographic process
Studio 6
Loss/Bereavement
11.45 - 12.15Ellen Kaplan: Coming of AgeHuda Halawachy:
Picturing the American War on Iraq
Emma Bush:
The feel of the tiniest latch has remained in our hands
12.15 - 12.45Heba About-Enien: Life beyond the barrierL Hingley, C Eziefula & S Boons:
Re-focusing Health on the Heath
Sophie Kromholz:
And Then There Was Nothing Left
12.45 - 13.15Lauren Forster: God has no favouritesRachel Wallace:
Farewell Photography
Beatrice Allegranti:
Moving Kinship with the More-than-Human
Lunch

01nov13:1514:00Lunch13:15 - 14:00 White HartEvent type:Other

Day 2 afternoon session (Monday)
14.10 - 15.05

01nov14:1015:05FeaturedKeynote: Caroline HickmanA keynote talk from Caroline Hickman14:10 - 15:05 Dartington HallEvent type:Keynote,Presentation

Studio 1
Ecological Grief
Studio 3
Dying Well
Studio 6
Rite & Ritual
15.15 - 15.45Camilla Allen, Kate Langrish-Smith & Ella Smale: Death in the LandscapeAubrey Incorviaia: Becoming a Death DoulaLars Schmidt: title TBC
15.45 - 16.15Henna Asikainen: Between two shoresBarbara Brown & Cynthia O’Brien: Life Cycle ConversationsSmbat Hakobyan: New Space, New Rituals
16.15 - 16.45Mat Osmond - title TBCJessie Brennan & Iona Heath: Living with DyingTamsin Grainger & Ursula Troche: T Grainger: A Death Walk for LifeA Death Walk for Life
16.45 - 16.50Short break
Studio 1
Ecological Grief
Studio 3
In Other Tongues
Studio 6
Rite & Ritual
16.50 - 17.20Yan Preston: With Love, from the new wildJune Boyce-Tillman: Music, Death & DyingHaruko Okano: T(end)ing Time. Art, Loss and Change
17.20 - 17.50Kathryn Nelson: The environmental tipping point: a necessary dialogue Elisabeth Laasonen Belgrano & Mark D. Price: Ornamentation in the Shadows of DeathKathryn Poole: Grave Visitations
17.50 - 18.20Amy Corcoran: Creatively Commemorating and Reasserting the Natural WorldHelen Ottaway: A new kind of requiemViola Arduini Life and death, an interspecies genetic storytelling
18.20 - 19.00

01nov18:2019:00Break (White Hart bar is open)18:20 - 19:00 White HartEvent type:Other

Supper

01nov19:0020:30Supper19:00 - 20:30 White HartEvent type:Other

Day 2 evening session (Monday)
19.00 - 23.00

01nov19:0023:00White Hart bar is open19:00 - 23:00 White HartEvent type:Other

20.30 - 22.00

01nov20:3022:00C Salisbury: (performance) Dark Fairy Tales20:30 - 22:00 TBCEvent type:Presentation

20.30 - 22.00

01nov20:3022:00B Arnold: Bibliotherapy for the Anthropocene20:30 - 22:00 TBCEvent type:Presentation

22.00 - 06.00

01nov22:3002(nov 2)06:00E Belgrano: Vigil (overnight)22:30 - 06:00 (2) The Old PlayhouseEvent type:Presentation

Breakfast

02nov07:3009:00Breakfast07:30 - 09:00 White HartEvent type:Other

Day 3 morning session (Tuesday, Nov 2)
07.30 - 09.00Breakfast (White Hart) for resident delegates only)
09.00 - 09.10Welcome to Day 3
Studio 1
Other-than-human
Studio 3
Remembrance
Studio 6
Dying Well
09.30 - 10.00Hannah Green & Zoe Phillips: The Rapid Decline of VulturesBea Denton: A memorial portrait photo boothA facilitated conversation with Niki DiGaetano et al: Death for the everyday [09.15 - 10.15]
10.00 - 10.30Jatun Risba: Be-coming Ki(n)Caroline Ross: Grave Goods
10.30 - 11.00Racheal Harris: Companioning the companionsTom Baskeyfield & Ruth Siddall: Death of StoriesSpeaker not yet confirmed
10.00 - 11.45

02nov10:4511:30Break10:45 - 11:30 Dartington Space cafeEvent type:Other

Studio 1
Other-than-human
Studio 3
Borrowing Time
Studio 6
End of Life
11.45 - 12.15Renelle McGlacken: ‘The fact we’re prepared to harm animals to postpone our own passing shows only how unhealthy our attitude to mortality is’: Insights from the Mass Observation Project on life, death, and animal researchCatherine Baker: Waiting in illnessTeresa Armijos Burneo, Jeremy Phillips, Ella Britton and Liam O’Connor: Transformations with Nature: living beyond a volcanic disaster
12.15 - 12.45Vanessa Ashall: A dog, a vet and Multispecies meanings of a good deathOpen forum with Richard Povall: Borrowing Time: chronic, flaring and progressive disease [12.00 - 13.00]Panel session with Joe Wood, Marian Krawczyk & David Borthwick Total Pain: Witnessing the End of Life During an Age of Mass Extinction [12.00 - 13.00]
12.45 - 13.15Christine Ramsay: Who is the One? What the Robin feels
Lunch

02nov13:0014:00Lunch13:00 - 14:00 White HartEvent type:Other

Day 3 afternoon session (Tuesday)

02nov14:0016:10Closing Plenary14:00 - 16:10 Studio 1Event type:Other

X
X